Trochę osobiścieWarte zobaczenia

Wybór miejsca, czyli rundka po greckich wyspach

admin2 comments698 views

O tym, że Grecja jest piękna, nie trzeba nikogo przekonywać, urzeka tutejszy klimat, wspaniałe jedzenie z oliwą dodawaną dosłownie do wszystkiego, klimat, turkusowe morza – Morze Jońskie, Śródziemne, Kreteńskie i moje ukochane Egejskie – błękitne niebo, niebiesko-białe domki etc. Można wymieniać po prostu bez końca. Zachwyca wszystko, a szczególnie wyspy greckie…

No właśnie, którą wyspę wybrać? Zanim zdecydowaliśmy się na Samos zwiedziliśmy kilka wysp, gdzieniegdzie nawet pomieszkiwaliśmy – np. na Ikarii, Rodos i na Chios, nie mówiąc już o greckim Cyprze, który nas początkowo zachwycił, by po 3 tygodniach całkowicie w rozczarować. Na Samos wracaliśmy dość często, coś nas tutaj przyciągało, aż w końcu nasza decyzja była ostateczna i wybór padł na wyspę Hery i Pitagorasa 🙂 .

Santorini 

santorini-65

 

Nie ma chyba osoby na świecie, która powie, że Santorini jest brzydkie. Zachwyca, oszałamia swoją urodą, najpiękniejszymi w tej części świata zachodami słońca i białymi domkami wybudowanymi na skale. Jest to jedna z dwóch wysp greckich z gatunku must see. Wyspa praktycznie przez okrągły rok jest pełna turystów, zaś Grecy tam mieszkający są nastawieni w głównej mierze na osiągnięcie jak najwyższego zysku od przybyszy. Na dodatek nie ma tam wody, co za tym idzie – zieleni. To piękne miejsce, ale … na wakacje, nie do życia.

Mykonos

To druga wyspa z gatunku must see. Mykonos o dziwo, jest prawie nieznane przez Polaków – chociaż wakacje, co roku spędza tam choćby Ewa Chodowska czy Robert Lewandowski. Mykonos latem przemienia się w centrum wielkiego świata kultury, gdzie przyjeżdżają projektanci ze wszystkich kontynentów, gwiazdy ekranu i wszyscy “inni święci”. Mykonos oszałamia też swoim stylem życia, to światowa stolica gejów – czy najdroższymi chyba na świecie, a na pewno w Grecji – cenami za leżaki – w tym roku płaciliśmy 35 euro za leżak z parasolem. Nawet sąsiedztwo antycznego miasta Delos wpisanego na listę Unesco nie osładza tej drożyzny. Mykonos zmienia się z każdym rokiem, w tym roku np. zlikwidowano tam muzeum archeologiczne i utworzono galerię sztuki artystycznej – czytaj sklep z biżuterią. Zgroza. Ale wyspa jest bez wątpienia piękna, zwłaszcza jeśli ktoś lubi przebywać w otoczeniu celebrytów 😉 .

mykonos-48

Rodos

Ta wyspa Joanitów budzi mieszane uczucia. Kiedy przyjechaliśmy na Rodos po raz pierwszy w 2006 roku, zrobiła na nas bardzo niekorzystne wrażenie, ale kiedy wróciliśmy tam w 2015 roku, coś jakby drgnęło. Mili ludzie, super klimat etc. Braliśmy bardzo długo tę wyspę pod uwagę, by tam właśnie zamieszkać, ale koniec końców – zwycieżyła Samos.

samos-zamieszkac-w-grecji1

samos-zamieszkac-w-grecji2

Chios

Wyspa żywicą słynąca, z której produkowane są kosmetyki i słodycze – na wyspie bowiem rosną drzewa żywiczne – matyks. Niemal wszyscy mieszkańcy trudnią się “przerobem” tejże żywicy, z tego utrzymują się tez całe pokolenia Greków. Drugą przyczyną, dla której wyspa jest znana, to Masakra na Chios, która odbyła się tam w 1822 roku, podczas wojny o niepodległosć Grecji. Pamięć ta jest kultywowana na wyspie, a szczątki ofiar można oglądać w klasztorze Nea Moni, wpisanym na listę Unesco. Sam klasztor jest bajeczny ze swoimi mozaikami, koniecznie trzeba to zobaczyć!

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-1

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-2

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-3

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-4

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-5

 

Patmos

Święta Wyspa czyli miejsce, gdzie Święty Jan Ewangelista napisał w grocie Apokalipsę. Zarówno Grota, gdzie żył i pracował Św. Jan, jak i klasztor na wyspie jego imienia, są wpisane na listę Unesco. Miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić, jest bowiem bardzo ważne w historii Europy.

Jako, że Św. Jan jest uznawany zarówno przez prawosławie, jak i katolików, na miejscu są zawsze dzikie wręcz tłumy, a w około króluje wszechobecna komercja… Tak przy okazji, mnisi z tego klasztoru mają także swoją siedzibę na Samos 😉 . Słowem – wycieczka tak, ale mieszkanie – niekoniecznie – przynajmniej dla nas 😉 .

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-1

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-2

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-3

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-5

poniżej Grota Św. Jana, powyżej klasztor Św. Jana

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-6

 

Kastellorizo

To maleńka grecka wyspa sąsiadująca z tureckim Kaş, liczy sobie zaledwie 480 mieszkańców i można ją obejść w godzinę, zaś jedyne połączenie z lądem to promy.
Można tu bardzo smacznie zjeść owoce morza delektując się lokalnym winem, do lekko znudzonych turystów przypływają też wielkie żółwie morskie – caretta caretta. Na przybyłych czeka tutaj bowiem bardzo niewiele atrakcji, z których wydaje się najważniejszą wizyta w muzeum archeologicznym, skąd rozciąga się widok zapierający dech w piersiach. Po zwiedzaniu wyspy można już iść na lunch, gdzie przypływają do nas żółwiki. Widokowo – bosko, jednak – to wyspa z przeznaczeniem dla pustelników 😉 . samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-1

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-4

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-5

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-7

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-8

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-9

Ikaria

Wyspa słynąca z długowieczności, powolnego trybu życia, socjalistycznych podglądów mieszkańców i … miodu 🙂 . Na wyspie są najpiękniejsze w całym archipelagu greckim wschody zarówno słońca, jak i księżyca, oceńcie zresztą sami 😉 . O Ikarii już wcześniej pisałam, także odsyłam tutaj do swojego tekstu Ikaria, a tutaj pokażę nieco więcej zdjęć.
samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-1

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-2

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-4

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-5

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-6

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-7

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-10

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-11

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-12

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-13

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-14

 

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-16

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-17
ciąg dalszy wycieczki po wyspach nastąpi 😉

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.