Trochę osobiście

Sjesta w Grecji

admin2 comments603 views

Sjesta, to niczym nie zakłócony czas święty dla Greków, moment, kiedy oddychają po zmęczonym dniu, zaraz po obiedzie.

 Nie ma chyba ważniejszego czasu dnia dla Greka, niż wspomniana właśnie sjesta. Wyobraźcie sobie, że jest to nawet zagwarantowane prawem, oprócz ciszy nocnej, obowiązuje też tzw. cisza sjesty – w godzinach od 15.00 do 17.30. Jeśli ktoś odważy się to zakłócić, może być ukarany mandatem 😀 .
Grecy, po swoim ciężkim dniu pracy o 14 zamykają swoje sklepy i udają się na lunch, by później udać się w objęcia Morfeusza. Do bardzo nielicznych wyjątków należą otwarte w tym czasie kawiarnie, gdzie zazwyczaj klientów – oczywiście cudzoziemców – obsługują także obcokrajowcy. Grek bowiem musi SPAĆ.
W praktyce oznacza to, że jeżeli chcecie cokolwiek kupić, załatwić w urzędzie lub zwiedzić jakiś zabytek, musicie zmieścić się w widełkach czasowych od 9 rano, do 14.
W niektóre dni, sklepy są otwierane też po sjeście – we wtorki, czwartki i piątki, wówczas dzień pracy wydłuża się aż o dwie godziny 😉  – nie ma tutaj mowy o instytucjach publicznych, te, z chwilą wybicia sjesty zamykane są na głucho aż do następnego poranka.
W czasie sjesty nie można do nikogo dzwonić, nikogo odwiedzać – to byłoby wysoce niestosowne 😀 , tak, jakby przyjść do Europejczyków z innych krajów po godzinie 22 do domu.
Sjesta nie przestaje mnie zadziwiać. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego w czasie kiedy przyjeżdżają turyści z pobliskiej Turcji – jest wśród nich wielu Europejczyków – Grecy o drugiej wszystko zamykają, by przypadkiem nie zarobić kilku Euro. Ci biedacy plączą się po porcie przez dwie godziny do odjazdu promu, często nie mając nawet, gdzie wypić kawy – jest czynne kilka miejsc, typowo turystycznych, ale to wszystko.
Powtarzam sobie, że to po prostu inna kultura i … przyzwyczajam się do sjesty 🙂 .
 • Marcin

  Zgadzam sie…. rowniez nie moge wyjsc ‘z podziwu’ dla tej (nie)zorientowanej na produkcje pieniedzy tradycji ;-))
  Ale, z drugiej strony, w zyciu nie tylko o pieniadze i obsluge klienta chodzi. Tylko ze, akurat w przypadku sjesty w Grecji, trudno zrozumiec narzekanie tamtejszego spoleczenstwa na kryzys 😉

  Ps. moja dzisiejsza “miedzynarodowa” sjesta bedzie o godz 19 po pracy i po kolacji :-)))

  • admin

   dokładnie, zastanawia to właśnie w kontekście kryzysu.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.