Trochę osobiście

Procedura zakupu nieruchomości

admin4 comments796 views

Czekanie jest trudne, zwłaszcza dla osoby tak bardzo niecierpliwej, jak ja. Na co czekam? na kupno mojego Doll house, czyli maleńkiego domku, który będzie będzie moim greckim gniazdkiem.

Aby członek Unii Europejskiej mógł kupić nieruchomość w Grecji, musi spełnić dwa podstawowe warunki:

  1. uzyskać grecki numer podatkowy
  2. założyć konto w greckim banku, z którego sfinansuje zakup nieruchomości.

Uzyskanie numeru podatkowego wcale nie jest proste, muszę mieć bowiem “sponsora podatkowego”, czyli osobę, która będzie za mnie ręczyć, że będę płacić wszystkie podatki. Znów z pomocą przyszedł mi mój przyjaciel, który za mnie poręczył – jestem teraz podłączona pod jego numer podatkowy. Jak sobie radzą ludzie, którzy nie mają znajomych Greków – zwyczajnie nie mam pojęcia.

W Urzędzie Skarbowym powiedziano mi, że można poprosić o udostępnienie numeru

  • osobę, która sprzedaje nieruchomość
  • biuro pośrednictwa nieruchomości
  • księgową/księgowego, którego każdy w Grecji MUSI mieć.

Jak już kupię dom, to wówczas poszukam księgowości i odłączę się od mojego przyjaciela profesora i “doczepię” do księgowości.

W banku wcale nie było dużo prościej: aby założyć konto, potrzebny jest numer podatkowy, paszport – i … własny telefon komórkowy z greckim numerem. Konto zostało założone, musiałam napisać specjalne oświadczenie, że jestem właścicielem numeru telefonu 🙂 założyłam nawet konto internetowe – ale niestety, nikt nie chciał mi pomóc je uruchomić. No cóż, zajmę się tym później.

Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza, który przygotowuje kontrakt. Przekazałam mu swój numer podatkowy i kopię paszportu i … czekam.

Na dokumenty. Potrzebna jest aktualna mapka z miejscowego wydziału geodezji lecz osoba, która może ją podpisać, jest nieobecna teraz w pracy. Kiedy wróci? nikt nie wie. A bez tego nie można dać jednego nawet pół kroku na przód.

Pozostaje mi tylko czekać.

P.S.

W końcu – po tygodniu się doczekałam 🙂 Notariusz był nieziemski, a w trakcie odczytywania aktu bezustannie rozmawiał przez telefon 🙂 .

Teraz już tylko czekam na wpis do księgi wieczystej – i gotowe!

 

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.