PlażeWarte zobaczenia

Plaże na Samos

admin2 comments670 views

Jak to bywa na wyspach, mamy dużo plaż, nie sposób wszyskich opisać, nie wiadomo, jak je sklasyfikować, jedno bowiem wolą kluby plażowe, inni – dzikie, jeszcze inni idą nad wodę wyłącznie, by się poopalać. Poniżej przedstawiam swój, jak najbardziej subiektywny wybór plaż na Samos.

 Papa Beach – kilometr na zachód od Ireonu
Niekwestionowana królowa, 10 punktów na 10, piękne miejsce, świetna restauracja, perfekcyjna obsługa – dostajemy piwo lub wino w malutkich termosikach, by nie ogrzało się zbyt prędko – słowem standard wysokoeuropejski.
Plaża jest kamienista.

Livadaki 

Plaża znajduje się 8 km od Vathy, stolicy wyspy, pokonanie ostatniego odcinka – 800 metrów – to wyzwanie dla małych aut, jednak warto. Jest uważana za najpiękniejszą plażę na wyspie. W moim rankingu ma 9.5/10 – z uwagi na dość kiepskie zaplecze – jeden prysznic daleko od plaży.

Plaża jest w większości piaszczysta, jednak aby popływać w morzu trzeba iść w głąb około 100 metrów. Wydaje się, że jest to idealne miejsce dla osób z dziećmi, na miejsce można wynająć kajaki.

 

Asterias 

Kolejny klub plażowy, położony wśród antycznych ruin starego Samos wydaje się spełniać wszelkie wymogi. Znajduje się pomiędzy Pitagorio, a lotniskiem na wyspie, skala 9/10 – z uwagi na … zamykanie baru podczas sjesty, jednak jest to miejsce jak najbardziej godne polecenia.

Plaża kamienista.

Plaże w Pitagorio

Zarówno na wschód, jak i zachód od ścisłego centrum Pitagorio ciągną się cudne plaże, usytuowane w pobliżu kafejek i tawern, które zastępują tutaj rolę klubów plażowych.

Plaża na zachód od portu – ocena 7/10

 

Plaża na wschód od portu ocena 8/10, co prawda na plaży są kamienie, ale znikają za dotknięciem różdżki czarodziejskiej, jak tylko wejdziemy do wody. Niestety, plaża nie ma przebieralni.

 

Gagou

Plaża w Vathy – za szpitalem, moja ulubiona – ocena 8/10. Punktację zaniża nieco niemal wszechobecny tłum turystów ze wszystkich niemal części Europy – zdjęcia zrobione poza sezonem.

 

Potami

Plaża w Potami jest uważana przez wielu za najpiękniejszą plażę na całej wyspie, ma fantastyczną restaurację, jest przyjazna homoseksualistom – o czym świadczy powiewająca flaga w kolorach tęczy, ma w zasadzie tylko jedną wadę – jest daleko od stolicy, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Karlovassi. Ocena 9/10

Plaża żwirowa.

 

 

Plaża Kedros

całkiem OK klub plażowy, oprócz tego wyposażenie plaży dość skromne, ocena 5/10

Lemonakia, Tsamadou i Tsambou

Sąsiednie plaże, znajdujące się pomiędzy Vathy i Kokari, bardzo do siebie podobne, z drobnym wyjątkiem – na Tsamadou można spotkać nudystów. Wszystkie mają restauracje plażowe, prysznice, toalety i przebieralnie, ogólna ocena 7/10/

Plaże kamieniste

Kervali

Maleńka osada rybacka i jeszcze mniejszą plażą, przy drodze – obok której jest plaża są dwie restauracje, zdecydowanie miejsce dla tych, którzy lubią samotność i chcą uciec od zgiełku miast. Na plaży nie ma absolutnie żadnej infrastruktury, moja ocena to 5/10.

 

Posidonio i Klima

Sąsiednie plaże, obie kamieniste, z fajnymi knajpkami serwującymi pyszne jedzenie, niestety znów brak pryszniców i przebieralni, ale – jedzeniem nadrabiają punktację – 7/10

 

Plaże bez klubów bądź restauracji

Mykali

Najbardziej fotogeniczna plaża, która oprócz leżaków w niektórych miejscach i widoku na sąsiednią Turcję, nie oferuje w zasadzie nic, także wybierając się tam pamiętajmy i zabraniu napojów chłodzących. 6/10

Plaża żwirowa, miejscami kamienista.

Plaża Avlakia

Dość trudno dostępna, całkowicie dzika i pusta, znajduje się zaraz za miejscowością o tej samej nazwie w kierunku Kokkari, aby do niej trafić, trzeba zejść po skalistym wzgórzu na sam dół, ale zapewniam was – wycieczka się opłaci. Instrukcja dojścia: Mijamy miejscowość Avlakia, po prawej stronie mamy kościół nad samym morzem, tam możemy zaparkować samochód. Droga skręca w lewo w górę, dokładnie na samym zakręcie jest niewielki lasek. Trzeba tam wejść i znaleźć ścieżkę, która zaprowadzi nas na sam dół – oznaczona jest czerwonymi strzałkami.

Mourtia

Plaża nazywana jest mekką dla płetwonurków z wieloma wodoroślami, rybkami, zaś prowadząca do niej droga obfituje w … węże. Na plaży nie ma żadnej infrastruktury, choć są plany, by w przyszłym roku to zmienić.

Potokaki 

Plaża ciągnie się od Pitagorio, aż do lotniska, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od pięknych klubów plażowych, poprzez dzikie miejsca, słowem – 10/10.

Plaża kamienista.

 

Jak sami widzicie, plaż jest u nas mnóstwo, opisałam tylko niektóre, te, które są najbardziej dostępne dla turystów, czyli dla WAS.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.