PlażeWarte zobaczenia

Plaże na Samos

admin189 views

Jak to bywa na wyspach, mamy dużo plaż, nie sposób wszyskich opisać, nie wiadomo, jak je sklasyfikować, jedno bowiem wolą kluby plażowe, inni – dzikie, jeszcze inni idą nad wodę wyłącznie, by się poopalać. Poniżej przedstawiam swój, jak najbardziej subiektywny wybór plaż na Samos.

 Papa Beach – kilometr na zachód od Ireonu
Niekwestionowana królowa, 10 punktów na 10, piękne miejsce, świetna restauracja, perfekcyjna obsługa – dostajemy piwo lub wino w malutkich termosikach, by nie ogrzało się zbyt prędko – słowem standard wysokoeuropejski.
Plaża jest kamienista.

Livadaki 

Plaża znajduje się 8 km od Vathy, stolicy wyspy, pokonanie ostatniego odcinka – 800 metrów – to wyzwanie dla małych aut, jednak warto. Jest uważana za najpiękniejszą plażę na wyspie. W moim rankingu ma 9.5/10 – z uwagi na dość kiepskie zaplecze – jeden prysznic daleko od plaży.

Plaża jest w większości piaszczysta, jednak aby popływać w morzu trzeba iść w głąb około 100 metrów. Wydaje się, że jest to idealne miejsce dla osób z dziećmi, na miejsce można wynająć kajaki.

 

Asterias 

Kolejny klub plażowy, położony wśród antycznych ruin starego Samos wydaje się spełniać wszelkie wymogi. Znajduje się pomiędzy Pitagorio, a lotniskiem na wyspie, skala 9/10 – z uwagi na … zamykanie baru podczas sjesty, jednak jest to miejsce jak najbardziej godne polecenia.

Plaża kamienista.

Plaże w Pitagorio

Zarówno na wschód, jak i zachód od ścisłego centrum Pitagorio ciągną się cudne plaże, usytuowane w pobliżu kafejek i tawern, które zastępują tutaj rolę klubów plażowych.

Plaża na zachód od portu – ocena 7/10

 

Plaża na wschód od portu ocena 8/10, co prawda na plaży są kamienie, ale znikają za dotknięciem różdżki czarodziejskiej, jak tylko wejdziemy do wody. Niestety, plaża nie ma przebieralni.

 

Gagou

Plaża w Vathy – za szpitalem, moja ulubiona – ocena 8/10. Punktację zaniża nieco niemal wszechobecny tłum turystów ze wszystkich niemal części Europy – zdjęcia zrobione poza sezonem.

 

Potami

Plaża w Potami jest uważana przez wielu za najpiękniejszą plażę na całej wyspie, ma fantastyczną restaurację, jest przyjazna homoseksualistom – o czym świadczy powiewająca flaga w kolorach tęczy, ma w zasadzie tylko jedną wadę – jest daleko od stolicy, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Karlovassi. Ocena 9/10

Plaża żwirowa.

 

 

Plaża Kedros

całkiem OK klub plażowy, oprócz tego wyposażenie plaży dość skromne, ocena 5/10

Lemonakia, Tsamadou i Tsambou

Sąsiednie plaże, znajdujące się pomiędzy Vathy i Kokari, bardzo do siebie podobne, z drobnym wyjątkiem – na Tsamadou można spotkać nudystów. Wszystkie mają restauracje plażowe, prysznice, toalety i przebieralnie, ogólna ocena 7/10/

Plaże kamieniste

Kervali

Maleńka osada rybacka i jeszcze mniejszą plażą, przy drodze – obok której jest plaża są dwie restauracje, zdecydowanie miejsce dla tych, którzy lubią samotność i chcą uciec od zgiełku miast. Na plaży nie ma absolutnie żadnej infrastruktury, moja ocena to 5/10.

 

Posidonio i Klima

Sąsiednie plaże, obie kamieniste, z fajnymi knajpkami serwującymi pyszne jedzenie, niestety znów brak pryszniców i przebieralni, ale – jedzeniem nadrabiają punktację – 7/10

 

Plaże bez klubów bądź restauracji

Mykali

Najbardziej fotogeniczna plaża, która oprócz leżaków w niektórych miejscach i widoku na sąsiednią Turcję, nie oferuje w zasadzie nic, także wybierając się tam pamiętajmy i zabraniu napojów chłodzących. 6/10

Plaża żwirowa, miejscami kamienista.

Plaża Avlakia

Dość trudno dostępna, całkowicie dzika i pusta, znajduje się zaraz za miejscowością o tej samej nazwie w kierunku Kokkari, aby do niej trafić, trzeba zejść po skalistym wzgórzu na sam dół, ale zapewniam was – wycieczka się opłaci. Instrukcja dojścia: Mijamy miejscowość Avlakia, po prawej stronie mamy kościół nad samym morzem, tam możemy zaparkować samochód. Droga skręca w lewo w górę, dokładnie na samym zakręcie jest niewielki lasek. Trzeba tam wejść i znaleźć ścieżkę, która zaprowadzi nas na sam dół – oznaczona jest czerwonymi strzałkami.

Mourtia

Plaża nazywana jest mekką dla płetwonurków z wieloma wodoroślami, rybkami, zaś prowadząca do niej droga obfituje w … węże. Na plaży nie ma żadnej infrastruktury, choć są plany, by w przyszłym roku to zmienić.

Potokaki 

Plaża ciągnie się od Pitagorio, aż do lotniska, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od pięknych klubów plażowych, poprzez dzikie miejsca, słowem – 10/10.

Plaża kamienista.

 

Jak sami widzicie, plaż jest u nas mnóstwo, opisałam tylko niektóre, te, które są najbardziej dostępne dla turystów, czyli dla WAS.

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.