MiastaTrochę osobiścieWarte zobaczenia

Pitagorio czyli ojczyzna Pitagorosa

admin4 comments441 views

Pitagorio, czyli Πυθαγόρειο, to niewielka wioska rybacka na wybrzeżu Samos w odległości 13km od stolicy. Osada jest zbudowana na ruinach starożytnego miasta Samos – starożytnej stolicy wyspy i jednym z najbardziej znanych greckich miast antyku.

Miejscowość do 1955 roku nosiła nazwę Patelnia, by decyzją urzędników zostać przemianowana na cześć swojego najsłynniejszego mieszkańca Pitagorasa, matematyka, który tutaj urodził się w 572 roku przed naszą erą, tutaj także pracował.

samosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos8

Dzisiaj jest to najbardziej rozwinięty obszar turystycznie na wyspie, gdzie nowoczesność miesza się z tradycją, a całość rodzielają wąskie, często niezwykle strome uliczki. W starym porcie możemy znaleźć mnóstwo tawern, kawiarni i sklepów turystycznych, udekorowanych w tradycyjne, niebieskie kolory i piękne, bujnie rosnące kwiaty.

img-20160612-wa0015

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-105

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-106

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-107

 

Pomnik Pitagorasa znajduje się w porcie w Pitagorio

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-108

Na terenie miejscowości, zaledwie 200 metrów od portu, znajduje się niedawno otwarte Muzeum Archeologiczne, będące oddziałem muzeum w Vathy (stolica wyspy) ze wspaniałą prezentacją starożytnych grobów oraz unikalną rzeźbą Niobe wykonaną z dwóch kolorów marmuru. Muzeum jest czynne codziennie, oprócz poniedziałków, od 9.00 do 15.00.

samosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos4 samosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos12 samosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos40 samosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos49

 

W okolicach miasta zdecydowanie najciekawsze miejsca to Ireon, świątynia Hery, miejsce narodzin bogini, oraz Tunel Eupalinosa, obydwa miejsca są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli jesteście już w Pitagorii, to koniecznie odwiedźcie też klasztor Panagia Spiliani, który znajduje się na wysokości 125 metrów nad poziomem morza i jest oddalony 4 km od miasteczka. Ten niewielki kościół jest poświęcony Ofiarowaniu Najświętszej Maryi Panny i wybudowano go w dużej jaskini. W kościele znajduje się ikona z marmuru Matki Boskiej, której przypisuje się nadprzyrodzone moce. Według legendy, ikona ta została skradziona przez najeźdźców i chociaż była już łodzi, wpadła do morza i połamała się na kawałki. Mieszkańcy zebrali ocalałe kawałki i ikona została sprowadzona z powrotem do jaskini.

panagia-spilianissamosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos3

panagia-spilianissamosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos5 panagia-spilianissamosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos10

panagia-spilianissamosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos12

panagia-spilianissamosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos15

panagia-spilianissamosiawgrecji-pl-zdjecia-z-samos21

 

 

  • Anna Mielin

    Świetny, bardzo ciekawy wpis! Cała strona jest fantastyczna (ładna i pisana dobrym stylem), bardzo podobają mi się też Wasze zdjęcia. Z niecierpliwością czekam na każdy nowy post! Pozdrawiam, Anna

  • Marcin

    Jej, jak malowniczo ! I ileż do zwiedzania !

  • Pingback: co warto zobaczyć na Samos | Samosia w Grecji()

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.