MonastyryTrochę osobiście

Patera Teofanis czyli klasztor Panagia Vrodiani

admin4 comments411 views

Dzisiaj byłam w klasztorze, znanym mi już wcześniej – Panagia Vrodiani. Jest to piękny obiekt klasztorny, który niestety kilkanaście lat temu spłonął, a dzięki staraniom mnichów w nim mieszkających został już w dużej części odbudowany.

Mnichów jest raptem dwóch – nieco starszy – Ojciec Teofanis, i jego młodszy pomocnik.
W środku obiektu klasztornego jest przeuroczy kościółek z freskami, na górnych krużgankach jest drewniany tryptyk, zrobiony ponad dwieście lat temu przez artystę z Kos.
samosiawgrecji.pl, zdjęcia z samos,22
Tak się jakoś dziwnie złożyło, że mój pierwszy osobisty kontakt z popem – czyli księdzem prawosławnym odbył się właśnie tutaj, z Patera Teofalis. Kiedy kilka miesięcy temu się poznaliśmy, popełniałam błąd za błędem – na przykład weszłam do miejsca w kościele zarezerwowanego wyłącznie dla księży, a nawet – zrobiłam mu zdjęcia – co jest absolutnie nie akceptowalne. Jakaż to inna kultura! Księża katoliccy wręcz się proszą, by ich fotografować, spójrzcie na naszych biskupów.
Pop wraz ze swoim pomocnikiem pracują od rana do wieczora przy swoich winnicach, gajach oliwnych i przy obrządku zwierząt domowych. Mają kilkanaście kóz, jedną krowę i kilkanaście kotów wszędobylskich. Muszą przecież w jakiś sposób utrzymać i klasztor, i siebie, gdyż pensji jako takiej – nie mają.
Pop ma teraz problem, gdyż urodziła im się mała jałówka, ma już trzy miesiące. Jałówka przywiązała się do niego niczym najwierniejszy kundelek, chodzi za nim – dosłownie krok w krok. Jeśli pop nie napije się pierwszy wody ze strumienia, to ona też nie – to się nazywa miłość i zaufanie zwierząt! Kiedy natomiast odprawia mszę, maleństwo musi zamykać na tyłach klasztoru, inaczej kto wie, czy nie weszłaby do kościoła – to nie żart, zdarzyło się już to jej, na szczęście w porę wszyscy zauważyli 😀 . Pop się pół żartem zastanawia, co zrobi, jak dziecina urośnie 🙂 .
Teraz nasz zaprzyjaźniony pop opowiadał, że ma ze swoją jałówką problem następujący…
Otóż bydło rogate – a do takich zalicza się przecież młoda krówka – musi być w Unii Europejskiej zaobrączkowane. A pop się nie zgadza, gdyż … będzie to ją boleć 😀 😀 😀 . Czy to nie śliczne? Wspominał przy tym świętego Franciszka z Asyżu…
Po opowieściach o zwierzątkach, zabraniu nas swoim rozklekotanym piętnastoletnim jeepem w góry, by pokazać nam ruiny XI wiecznego klasztoru, zostaliśmy zaproszeni na obiad.
Ojciec Teofanis powiedział:
– dzisiaj jest niedziela, święto, jedzenie będzie przepyszne, przygotowali je nasi goście.
I wprowadził nas do jadalni, posadziwszy po swojej lewicy – honorowe miejsce. Przed posiłkiem była modlitwa i błogosławieństwo posiłku.
Usiedliśmy wraz z gośćmi klasztornymi, którymi – okazali się ni mniej, ni więcej tylko uchodźcy z Syrii i z Libanu. Chrześcijanie, dwie rodziny z czwórką nastoletnich synów. To tak, a propos tych wszystkich, którzy plują na uchodźców. Tam też są chrześcijanie i są w straszliwy sposób prześladowani. Ci, którzy tam zostali – zginą.
Po skończonym, skromnym zresztą posiłku, który pewnie dla nich był bardzo wytworny, gdyż to niedzielny, świąteczny obiad, znów była modlitwa.
I nikomu nie przeszkadzało, że przeżegnałam się w innych od wszystkich sposób. Nikt nic nie powiedział, gdyż po prostu wszyscy modliliśmy się do jednego Boga.
Na koniec podziękowałam mu za wszystko, a najbardziej za tę niesamowitą wrażliwość i przyjęcie pod swój dach uchodźców. Oto, co mi odpowiedział:
– naprawdę bardzo chciałbym ich wszystkich zaprosić do siebie, niestety nie dam rady ich wykarmić. Oni są przecież wszyscy dzień Bożymi, pierwszym uchodźcą był Jezus z Nazaretu. Niech Bóg ma ich w swojej opiece.
PS. Zdjęć uchodźców nie robiłam, gdyż byłoby to w moim odczuciu wysoce niestosowne.
Kilka zdjęć z klasztoru:
jedna z “podopiecznych” ojca Teofolisa.
samosiawgrecji.pl, zdjęcia z samos,3
samosiawgrecji.pl, zdjęcia z samos,5
samosiawgrecji.pl, zdjęcia z samos,9
 samosiawgrecji.pl, zdjęcia z samos,29
samosiawgrecji.pl, zdjęcia z samos,16
 • Marcin

  Niesamowita historia! Zwierzęta potrafią wyczuć dobrych ludzi 🙂

  • admin

   moje ulubione miejsce na wyspie, po pierwszej wizycie wracając stamtąd podjęłam decyzję o zamieszkaniu na Samos.

 • Eliot

  Jakby przeniesc sie w czasie !

 • Pingback: co warto zobaczyć na Samos | Samosia w Grecji()

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.