Trochę osobiście

Na imieninach

admin4 comments529 views

O tym, że obchodzimy imieniny w Grecji już pisałam tutaj Imieniny, także teraz napiszę o tym, jak to wygląda w praktyce.

 Imieniny to zarówno dla Polaków, jak i Greków bardzo ważna uroczystość. Możesz zapomnieć o urodzinach, ale jeśli nie złożysz życzeń imieninowych, to biada ci, biada! Z przyjaciela stajesz się znajomym, ze znajomego kimś obojętnym, słowem – wylatujesz z bliskiego grona przyjaciół. A dla Greków przyjaźń i lojalność jest najważniejsza. Człowiek, który wypadnie z kręgu swoich znajomych jest po prostu samotny, nieszczęśliwy, nikt zatem nie zaryzykuje tego i każdy stara się o tym święcie pamiętać.
Greckie imieniny w zasadzie nie różnią się od naszych. Podobnie, jak w Polsce, nie potrzebujesz zaproszenia, tylko po prostu przychodzisz do solenizanta. Gospodarz zazwyczaj nie wie, ile osób przyjdzie, musi być jednak przygotowany na każdą ewentualność – nie może zabraknąć krzeseł, picia, a już na pewno nie jedzenia! W Grecji bowiem jest istny kult jedzenia, o nim się mówi, podczas spotkań towarzyskich wymienia się przepisami, dyskutuje się, gdzie jest najlepsza wieprzowina na wyspie, kto wytwarza najlepszą oliwę, a także – u kogo rosną najlepsze pomarańcze.
Czytałam w książce “Błękitne niebo i czarne oliwki” autorstwa Johna Humphrys i Christophera Humphrys, że gospodynie strzegą swoich przepisów i z nikim się nimi nie dzielą – nie zgodzę się z tym. Właśnie podczas takich imienin poznaję nowe przepisy, wiele z nich już wypróbowałam i na pewno nie są “oszukane”.
Wczoraj byłam na imieninach u Emanuela – czyli po grecku Manolis 🙂 . Było to niezapomniane wrażenie. Impreza zaczynała się o dwudziestej wieczorem, a ja jako Polka, przyszłam oczywiście punktualnie. Byli gospodarze, ich syn i suto zastawiony stół z trunkami tak jakby spodziewali się, że pół wyspy do nich przyjdzie – oprócz tego stolika widocznego na zdjęciu było 15 litrów wina – trzy kartoniki pięciolitrowe. Gospodyni pokazała też mi przygotowane jedzenie w garnkach – i szczęka mi nieco opadła, gdyż nie wiedziałam, że ludzie w normalnych domach używają kociołków do gotowania 😀 . Jedzenia było dla pułku wojska, albo nawet dla całej armii 😀 .
Zastrzegła przy tym, że nie wie, czy przyjdzie ktokolwiek, czy pamiętają i nich i tak dalej. Oczywiście była to lekka prowokacja, oczywiście, że pamiętali!
Po godzinie przyszedł drugi gość, o wdzięcznym imieniu Agamemnon – greckie imiona nie przestają mnie zadziwiać. Porozmawialiśmy, na stół wjechały pierwsze przystawki – sery, papryka na ostro o konsystencji dżemu – odpowiednik naszej żurawiny do mięs, orzeszki. Po kolejnej godzinie zaczęli pojawiać się inni goście. Każdy coś przyniósł – zazwyczaj butelkę 😉 , jakie to polskie, prawda? – każdy się obcałował z każdym, zapytał, jak się czujesz, jak twoja rodzina, jak zdrowie – po uzyskaniu odpowiedzi następują pytania zwrotne, także proces witania się TRWA.
Około 22.30 gospodyni zarządziła, że JEMY. Każdy dostał talerz, widelec z nożem, serwetkę – i podchodził do tych wielkich garów i nakładał sobie porcje. Zdecydowanie w menu królowała wieprzowina podana na różne sposoby. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, jak przede mną wylądowały… nóżki w galarecie!
Słowem – zaczęła się prawdziwa impreza. I oczywiście dyskusje, których tematem przewodnim było oczywiście jedzenie: jak to zostało przyrządzone, ile czasu i w czym peklowali nóżki cielęce, jakich ziół użyli do kokorecza, kto zrobił baklawę etc.. Dyskusjom i poradom nie było końca, niczym nasze polskie dysputy polityczne 😉  – atmosfera chwilami była równie gorąca 🙂 .
Jeszcze kilka słów o tym, jak byliśmy ubrani… Otóż – bardzo dowolnie. Gospodarze co prawda byli ubrani skromnie, ale bardzo elegancko, natomiast goście – wolna amerykanka! Od rozlazłych swetrów do dwóch kreacji sylwestrowych 🙂 . Słowem – pełen luz!
Imieniny, jak w dobrej polskiej rodzinie, skończyły się późno po północy i znowu były całuski na do widzenia, uściski, etc…
PS. ogółem przyszło jakieś 25 osób, jak to dobrze, że moje imieniny wypadają centralnie w środku lata, ogródek pomieści…
Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.