Trochę osobiście

Jak zamieszkać w Grecji?

admin12 comments3304 views

Dostaję mnóstwo pytań związanych z kupnem domu na Samos, ile kosztował, dlaczego Grecja, dlaczego Samos, etc. Tym jednym wpisem chcę wyjaśnić kilka tych spraw, by i Wam było łatwiej mnie zrozumieć, a i ja będę miała prościej, gdyż jak już raz to opiszę, to mogę później zamiast opowiadać wszystko po raz kolejny – zwyczajnie odesłać link 😉 .

Opuszczenie Polski
Oboje jesteśmy emerytami, nasze dzieci dorosły, a nasz duży dom w Polsce stał się zwyczajnie pusty i … kosztowny. Ogrzewanie 200 metrów kwadratowych – nie da się przecież w polskim klimacie nie ogrzewać – dla dwójki osób stało się zupełnie bezsensowne, no i pochłaniało znaczną część naszego budżetu domowego.
Jako, że oboje przeszliśmy na emeryturę, zaczęliśmy rozważać różne opcje, przede wszystkim – wyjazd do ciepłych krajów.
No ba, ale – jak to zrobić?
A myśmy zwyczajnie sprzedali nasz dom, a za uzyskaną gotówkę najpierw wynajęliśmy mieszkanie, a potem – kupiliśmy nasz domek dla lalek. Czemu mówię o nim, że jest to dom dla lalek? całość ma zaledwie 34 metry kwadratowe i do tego ogródek, przyznacie, że to niewiele, ale nam – staruszkom na emeryturze, niewiele już potrzeba.
Pieniądze
Średnie ceny domów w Polsce to około 360 tysięcy PLN – tutaj znajdziecie link Średnie ceny domów w Polsce. Za nasz dom dostaliśmy 330 000 PLN, co nam dało około 75.000 Euro. Pieniądze co prawda już były, no ale nie było już domu w Polsce, ani powrotu do kraju, no chyba, że w odwiedziny do przyjaciół, dzieci, rodziny etc. Klamka zapadła. To jest ważna informacja dla wszystkich, którzy się zdecydują na podobny krok. Jedyna opcja, by wrócić, gdy coś pójdzie nie tak, to jest wynajem w Polsce.
Na początku zdecydowaliśmy się na wynajem, by poznać wyspę “od środka”, jednak nasza fascynacja trwała i trwała, więc zdecydowaliśmy się na zakup czegoś małego z ogródkiem. Ogródek był dla nas najważniejszy – każdy, kto był w Grecji wie, że życie toczy się tutaj właśnie w ogródkach przydomowych, tutaj się  jada, pije, gości, a nawet śpi podczas poobiedniej sjesty 😉 .
Zaczęliśmy szukać, co nie było wcale łatwe. Jest tutaj mnóstwo nieruchomości porzuconych przez właścicieli, którzy wyjechali w różne części świata, a domy – zwyczajnie porzucili. Albo – nie ma  z nimi kontaktu, albo – ze względów sentymentalnych – nie chcą ich sprzedać.
Jeśli jesteście zainteresowani zakupem domu tutaj znajdziecie oferty sprzedaży z prefektury Samos:  Oferty sprzedaży nieruchomości . Do wyboru, do koloru, oczywiście, kupując dom z widokiem na morze w kurorcie zapłacicie fortunę, ale jeśli zdecydujecie się na mały wiejski domek – jak my – to już nie będą to kwoty astronomiczne.
Procedura zakupu nieruchomości dla obywatela Unii Europejskiej jest banalnie prosta, tutaj przeczytacie o szczegółach Procedura zakupu nieruchomości
Praca
Pracy na wyspie nie ma, jeśli chcecie przeprowadzić się tutaj, by mieszkać w fajnym miejscu i mieć nieustająco wieczne wakacje, przy okazji gdzieś pracując – to zapomnijcie o tym. Lepszy będzie wyjazd do UK czy innego zachodniego państwa, gdzie jest nadzieja na jakikolwiek zarobek, a do Grecji przyjedźcie sobie na wakacje. Tu jest kryzys, a minimalna płaca to zaledwie 470 euro na miesiąc.
Z czego żyjemy?
Z naszej polskiej emerytury. Ja mam 1500 PLN, mąż 2000 PLN, razem daje to nam około 800 euro na miesiąc. Wystarczy, by żyć i mieszkać – remont domu płacimy ze skarbonki, gdzie trzymamy pieniądze ze sprzedaży domu polskiego.
Tęsknota za krajem
Na razie brak oznak tego zjawiska.
Tęsknota za rodziną i przyjaciółmi
Oni się tylko cieszą, bo przyjadą do nas na darmowe, greckie wakacje.
Reasumując, nie musisz być bogaty, by zamieszkać w Grecji, wystarczy się tylko ODWAŻYĆ i wówczas można już cieszyć się błękitem nieba, pomarańczami z ogródka i turkusem morza.
Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.