HistoriaMiasta

Ireon, czyli świątynia Hery

admin4 comments356 views

Wg legendy w tym miejscu właśnie urodziła się Hera, królowa Olimpu, małżonka Zeusa, bogini niebios, płodności, macierzyństwa i małżeństwa. W 1992 roku miejsce to zostało wpisane na listę Unesco, tutaj także został odnaleziony kolos Kouros mierzący 5 metrów wysokości, obecnie znajdujący się w muzeum archeologicznym w Vathy.

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-287

 

Pierwsze wzmianki o tym miejscu historycy datują już na VIII wiek przed narodzinami Chrystusa, niestety na chwilę obecną niewiele pozostało z tego majestatycznego miejsca. Nieznane są przyczyny zniszczenia świątyni, wg historyków najbardziej prawdopodobną przyczyną jest trzęsienie ziemi, nie ma jednak na to żadnych dowodów, a zwłaszcza, że Samos nie leży na bardzo aktywnej płycie sejsmicznej.

Świątynia ta, jest niesłusznie pomijana przez wielu turystów, którzy widząc jedną ocalałą kolumnę zadowalają się obejrzeniem jej z okien samochodu. Jeśli interesuje was historia, to jest to miejsce, które każdy powinien zwiedzić. Oceńcie sami:

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-1

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-2

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-3

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-4

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-5

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-6

 

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-8

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-9

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-10

 

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-12

samos-zamieszkac-w-grecji-greckie-wyspy-14

 

PS. Robert Graves w swoich “Mitach Greckich” pisze, że noc poślubna Zeusa i Hery trwała na Samos trzysta lat, dokładnie tutaj, w Ireonie.

 • Marcin

  Niesamowite miejsce. Niesamowite miejsca. Zycie wygladalo wtedy tak inaczej, choc w pewnym sensie ta sama walka o przetrwanie.
  Czasem chcialbym sie przeniesc w czasie do tych miejsc i przestrzeni, ale raczej tak aby byc niewidzialnym chyba ;-)) Nie chcialbym na jakims stosie splonac ;-)))

  Serdecznie pozdrawiam z Miami!

  • admin

   stosy to się później pojawiły 😉 zapraszam na Samos Marcin :*

 • Jen

  Czytajac te opowiesci czuje sie jak Code Da Vinci ale w zupelnie innym wydaniu – tym nieodkrytym jeszcze !! Bardzo interesujace!

 • Pingback: co warto zobaczyć na Samos | Samosia w Grecji()

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.