Trochę osobiścieWarte zobaczenia

Grek w tańcu

admin1 comment354 views

W listopadzie moja serdeczna koleżanka Maria zapytała mnie, czy nie chciałabym pójść z nią do szkoły tańca, posiedzieć, popatrzeć, jak oni się uczą lokalnych tańców. Nieco z duszą na ramieniu poszłam, i od tego czasu… Chodzę niemal za każdym razem… Jestem tym całkowicie zafascynowana.

 Wydaje mi się, że nie-Grek nigdy nie zrozumie idei tańca. Ludzie w każdym wieku – od kilkuletnich dzieci po staruszków – łączą się w długie linie i tańczą w rytm greckiej, bardzo tradycyjnej muzyki. Dla laika kroki wszystkich tańców są bardzo podobne, czasami można je odróżnić poprzez układ rąk – tancerze splatają dłonie z przodu krzyżując je z innymi partnerami, innym razem biorą się pod boki, jeszcze indziej – trzymają dłonie na ramionach partnerów tworząc nierozerwalny ciąg.
Każda wyspa ma swoje, wyjątkowe i niepowtarzalne tańce, z czego najbardziej znane są tańce kreteńskie – za sprawą Greka Zorby i wspaniałej roli Atnonniego Quinna – oraz … tańce z Ikarii. Dokładnie, tej naszej Ikarii. Dla ścisłości dodam, że Samos oczywiście też ma swoje tańce 🙂 , nie są one jednak tak bardzo rozpowszechnione, jak z innych wysp.
Kiedy patrzy się na tańczących Greków ma się wrażenie, że tylko ich ciało jest na ziemi, a dusza i umysł wędrują gdzieś daleko, przenosząc się w stan nirwany. Widać na ich twarzach błogość i radość, są całkowicie zlani potem, ale szczęśliwi. Kiedy kończy się muzyka, wracają na naszą planetę, powoli wraca do nich rzeczywistość.
Tańczą wszyscy: grubi, chudzi, starzy, młodzi. Wszyscy są równi i wszyscy oddają się w ofierze Terpsychorze (w mitologii greckiej muza tańca), czczą ją i wielbią.  Nie ma wyścigu, kto jest lepszy, kto gorszy, kto ładniejszy, a kto nie. Chcesz tańczyć? Proszę bardzo, ale musisz oddać się temu w każdej, nawet najmniejszej swojej cząstce.
Kiedy tak przyglądam się tancerzom z Samos, słucham muzyki do której tańczą, powoli zaczyna udzielać mi się ich nastrój, ogarnia mnie cisza, spokój, problemy uciekają w dal.
Zaczynam powoli rozumieć naturę Greków, dlaczego nie przejmują się kryzysem, pracą, pieniędzmi.
Oni po prostu mają SWÓJ TANIEC.
Wszystko się przecież ułoży…
Na filmie fragment z tańców samoskich…
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/60wVu02bp5A” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

  • Marcin

    WOW, az sie chce powiedziec: OPAAA ;-))
    Ciekawe to wszystko, i jak bardzo inne!

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.