Trochę osobiście

Gotówka, czyli problem z kasą

admin1 comment494 views

O tym, że w Grecji jest kryzys wiedzą wszyscy, pewnie nawet dzieci w szkole podstawowej – a już na pewno te mieszkające w Grecji  🙂 . Kłopoty ekonomiczne w sposób mniej lub bardziej dotykają każdego mieszkańca, a zwłaszcza odczuwalne są na wyspach.

Otóż okazuje się, że gotówka jest najbardziej pożądanym środkiem płatności – z jej pomocą wszystko idzie dużo sprawniej, szybciej no i oczywiście – taniej – usługodawcy nie wliczają bowiem VATu.

Cash tutaj się ZDOBYWA. Jak to wygląda? Ano ciekawie. Możesz mieć pieniądze w banku, ale nie możesz ich wybrać, tzn. możesz wybrać 420 euro na tydzień, cykl zaczyna się w nocy z soboty na niedzielę. To i mało, i dużo – biorąc pod uwagę, że minimalna pensja wynosi tutaj 470 euro jest to kwota wystarczająca, ale jeśli buduje się dom… to będzie to kropla w morzu potrzeb.

A co, jeżeli masz obcą walutę?

Wówczas idziesz do National Greek Bank – czynny od 8 rano do 14.00 i wraz z paszportem możesz wymienić na euro – wszystkie transakcje są odnotowywane. Czyli gotówka niby jest, ale jakby jej nie było 🙁 .

Kolejne utrudnienie – to zakupy kartą – z automatu jest ustawiony limit do 1500 euro transakcji na tydzień – jeśli chcesz to zmienić – czeka cię wizyta w banku.

Kolejna rzecz mocno utrudniająca życie mieszkańcom – wszyscy muszą zbierać paragony fiskalne za swoje wydatki – urząd skarbowy może bowiem sprawdzić ile wydajesz, jeśli za mało w stosunku do pensji – wówczas zwiększą ci domiar podatkowy, jeśli za dużo – sprawdzą, skąd masz dochody…

Także doszłam do takie momentu, że pomimo, iż mam gotówkę na koncie, prawie nic nie mogę zrobić – samochód chcę oddać do warsztatu na przegląd – brak cashu to uniemożliwia, jak chcę dać napiwek w knajpie – nie mogę, etc etc.

Było dobrze, jest kryzys i trzeba się do tego zwyczajnie przyzwyczaić…

  • Marcin

    Wniosek taki aby wszystko mieć pod kontrolą i gromadzić rachunki balansując dochody:) Do reszty można się przyzwyczaić;) No i z DUŻYM wyprzedzeniem planować poważniejsze wydatki 🙂

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.