HistoriaMiastaMonastyryPlażeWarte zobaczenia

Co warto zobaczyć na Samos?

admin2 comments1530 views

Samos nie jest wyspą popularną wśród Polaków, wręcz powiem, że jest prawie nieznana, jednak zdecydowanie jest warta zobaczenia, ba! nawet zamieszkania na niej 😉 .

 Wyspa Hery i Pitagorasa na pozór jest bardzo niepozorna, niemal niegrecka. Jeśli chcesz poznać jej uroki, musisz wypożyczyć samochód.
Dzień pierwszy
Zacznijmy od Pitagorii, rybackiej wioski, która przekształca się latem w tętniący życiem kurort, nazwanego na cześć wielkiego matematyka Pitagorasa. Tutaj odczujecie grecki klimat, zobaczycie wiele typowo greckich restauracji – tawern – i kupicie pamiątki. Idealne miejsce, by się powłóczyć po uliczkach, napić piwa czy lokalnego wina czy zjeść kalmarki.
Tym, którzy kochają kąpiel w krystalicznej wodzie – polecam plażę Potokaki, zaledwie 3 km za Pitagorią w kierunku lotniska.

Więcej przeczytacie tutaj Pitagorio, ojczyzna Pitagorasa.

Dzień drugi

Na Samos jest kilka ośrodków nurkowania, więc jeśli lubicie ten rodzaj aktywności, to jest to idealne miejsce. Jeśli nie, to polecam rejs statkiem turystycznym – z Pitagorio – na sąsiednią wysepkę Samiopoula, impreza połączona z lunchem zapewni niezapomniane wrażenia nad krystalicznym morzem.


Dzień trzeci

Wybierzmy się na południowy zachód wyspy. Po drodze nie można ominąć wioski Kumaradei, słynącej z wyrobów glinianych, a także monastyrów Timios Stavros założonego w końcówce XVI wieku oraz najsłynniejszego na wyspie Megali Panagia.

Timos Stavros

 

Megali Panagia

 

Dojeżdżamy do malowniczego, aczkolwiek opuszczonego miasteczka Marathokampos, gdzie idziemy na lunch w jedynej czynnej tawernie w centrum miasta – tuż przy dużym kościele

i powoli wracamy, by w drodze powrotnej zwiedzić pozostałości po wielkiej świątyni w Ireonie i obejrzeć miejsce, gdzie wg legendy urodziła się Hera – więcej znajdziecie tutaj ‎Ireon, świątynia Hery.

Dzień czwarty

Jedziemy na północ wyspy, do Kokkari, które jest bez wątpienia najpiękniejszym i typowo greckim miasteczkiem.

Zaraz za Kokkari są jeszcze dwa miejsca w górach godne polecenia – wioska Vourliotes, skąd można się udać do monastyru Vrodiani więcej przeczytacie tutaj Monastyr Vrodiani oraz do wioski Manolates, będącej ulubionym miejscem wypadowym wielu cudzoziemców mieszkających na wyspie. To są wioski typowo greckie, jednak z domieszką koniunkturalizmu.

Dzień piąty

Jedziemy do Karlovassi i na plażę Potami. Karlovassi jest największym miastem na wyspie, liczącym 10 tysięcy mieszkańców – dla porównania Vathy, stolica wyspy na 6 tysięcy. Tutaj znajdują się ośrodki akademickie – miasto ma około 1000 studentów przez cały rok, tutaj także urodził się słynny astronom Aristarchos, który już w III wieku przed nasza erą odkrył, że to ziemia się kręci wokół słońca, a nie odwrotnie – czyli był przed Kopernikiem 🙂 . W centrum miasta jest nawet jego pomnik z tą właśnie sentencją.

Z Karlovassi już jest mały kroczek do wodospadów Potami oraz najpiękniejszej plaży na Samos, też o nazwie Potami.

Idąc do wodospadów mijamy kapliczkę Metamorfosis Sotiros – więcej znajdziecie tutaj Metamorfosis Sotiros

Dzień szósty

Vathy, stolica wyspy

Niepozorne Vathy po wgłębieniu się w stare uliczki zachwyca … Więcej znajdziecie tutaj: Vathy, stolica Samos Dla chętnych jest także Muzeum Wina, jednak znajduje się po przeciwnej stronie zatoki w dzielnicy Malagari i najlepiej dojechać tam samochodem.

Dzień siódmy

The Natural Museum Samos, czyli coś w rodzaju naszego muzeum etnograficznego w Mitilini, to punkt obowiązkowy dla wszystkich odwiedzających wyspę. Wieść niesie, że jest to największy zbiór minerałów i zwierząt w Grecji.

 

 

Pozostają nam jeszcze inne, liczne miejsca do zwiedzenia, gorąco polecam wioskę Pyrgos, lub Platanos, wiele innych monastyrów i liczne plaże… Ponadto bardzo łatwo można popłynąć na okoliczne wyspy – np. na Patmos czy Ikarię, ale o wycieczkach jednodniowych będzie osobny wpis…

 

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.